cover overliefdeAnnegreet van Bergen
Enkele uren voordat hij stierf, vroeg de man van Annegreet van Bergen: ‘Doen we geen kusjes meer?’ Het waren zijn laatste woorden. Ofschoon zijn dood allesbehalve onverwacht kwam, werd Annegreet overvallen door de onverbiddelijke rouw die op zijn overlijden volgde. Nuchter, openhartig en lichtvoetig vertelt zij over haar eigen ervaringen, vergelijkt die met die van andere nabestaanden en plaatst deze tegen het decor van recente maatschappelijke ontwikkelingen zoals toegenomen mondigheid van patiënten en veranderende opvattingen over medische ethiek. Over liefde, is niet alleen herkenbaar en troostrijk voor lotgenoten, maar ook nuttig voor iedereen die zich wil voorbereiden op de dood en hoe verder te gaan wanneer je achterblijft na het overlijden van een dierbare.
Annegreet van Bergen (1954) is econoom en journalist. Ze schreef onder meer: 'Mijn moeder wilde dood', 'Gouden jaren', 'Het goede leven' en 'Een (ongewone) geschiedenis van doodgewone dingen'. Haar werk werd meermaals genomineerd, onder meer voor de Libris Geschiedenis Prijs en de NS Publieksprijs.

Anjo: ‘Een verrassend, open, openhartig, ontroerend, rijk en troostrijk boek! Open en persoonlijk, omdat Van Bergen eigen gedachten en gevoelens beschrijft. Ontroerend, omdat de vaak herkenbare manier waarop ze dat doet, je raakt. Ook haar eerlijkheid, verdriet, de tegenstrijdigheden, de manier waarop ze haar eigen weg gaat … Troostrijk, omdat ze invoelbaar schrijft. Niet alleen over wat haarzelf overkomt, wat ze meemaakt, haar keuzes, maar ook over wat anderen meemaken, de ontwikkelingen in de samenleving, gesprekken, ervaringen. Daarmee laat ze door het hele boek heen en ook tussen de regels door zien, dat er niet één manier is van liefhebben, van samenleven met een naaste die niet lang te leven heeft, van alle praktische zaken rondom de uitvaart, van rouwen en van verder leven na verlies. Mij troffen zinnen als: ‘rustig en goed sterven doe je niet alleen voor jezelf, je doet het ook voor je dierbaren. Zij moeten verder leven met de herinneringen aan de manier waarop jij stierf’. Het leven, de omgang met een zieke man, de angst om hem, de zorgen, hem zien achteruitgaan, een uitje dat daardoor in het water viel, de ochtend na een waardeloze nacht: ze fantaseerde over de vrijheid die het zou geven als dat niet meer zou zijn, als hij dood zou zijn. Ze schaamde zich voor die gedachte en later voor het genieten van nieuwe dingen en plannen, maar toch ook weer niet … Het wordt twee stappen voorwaarts, een terug. Annegreet wordt steeds Annegretiger, maar dat is hard werken. Uiteindelijk gaat het altijd over liefde.
Openhartig, ontroerend, monter en troostrijk: over rouw in onzekere tijden.‘

Titel: Over liefde, de dood en verder leven na verlies Auteur: Annegreet van Bergen
Uitgever: Contact
ISBN: 9789045052984
Prijs: € 24,99